Düşükten Sonra Parça Kalması Belirtileri Nelerdir?

Düşük; herhangi bir tıbbi müdahale olmaksızın çeşitli sebeplerle kendiliğinden gelişen gebelik kayıplarını ifade eder. Gebeliğin 20. Haftasından önce yaşanan bu durum düşük yapmak olarak adlandırılır. En yaygın düşük nedeni kromozom bozukluklarıdır. Buna ek olarak, anne adayının genel sağlık durumu da düşüğe yol açabilecek hastalıkları ya da sorunları içeriyor olabilir. Düşük sonrası yaşanan bazı durumlar acil müdahaleyi gerektirebilir. Yoğun miktarda ve uzun süren kanama, kasık bölgesinde; şiddetli ağrı, ateş gibi şikayetler, düşükten sonra parça kalması belirtileri arasında yer alır. Bu tarz durumlarda gebelikten kalan dokuların kürtajla temizlenmesi gerekir. Bu semptomlar içerisinde şiddetli kanama ve ağrı şikayetleri aynı zamanda da başarısız kürtaj belirtileri arasında en yaygın olanlarıdır. Başarısız kürtaj işlemi de gebeliğin tam olarak sonlandırılamadığı ve rahimde parça kalması durumunu ifade eder. Bu sebeple gerek düşük sonrası gerekse de kürtaj sonrası doktor kontrolü mutlaka yapılmalı; kanama, ağrı, ateş gibi şikayetler göz ardı edilmeden anında doktorla paylaşılmalıdır.

Düşükte Gelen Parçalar Nasıl Olur?

Gebelik kaybı, kadınlar için son derece sarsıcı ve travmatik bir durum olabilmektedir. Dünya üzerinde pek çok kadının başına gelebilen bu üzücü durumun ne yazık ki nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Genel olarak yapılan düşüklerde parça gelmesi beklenir. Parça gelmeden gerçekleşen düşüklerde kürtaj operasyonu gündeme gelebilir. Şiddetli kasık ağrısı, kahverengi akıntı, yoğun vajinal kanama, sırt ağrısı gibi durumlar düşük yapmanın bir işareti olarak kabul edilebilirler. Düşüğün olduğunu kanıtlayan en önemli gösterge ise parça gelmesidir. Belirli bir şekli olmayan bu parçaların gelmesi durumunda, düşükten sonra parça kalması belirtileri beklenmeden acilen doktorla iletişime geçilmelidir.

Düşükten Sonra Kürtaj İşlemi Gerekli Mi?

Düşük sonrası ultrason ile rahim içi detaylıca görüntülenmeli ve düşüğün tam anlamıyla gerçekleşip gerçekleşmediği tespit edilmelidir. Gebeliğin ilk haftalarından ziyade 7. Ve 8. Haftalarında meydana gelen düşüklerde, rahimde parça kalma ihtimali mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Gebelik materyallerinin rahimde kalması durumunda ise kürtaj yapılarak rahim boşaltılmalıdır. Düşükten sonra parça kalması belirtileri, enfeksiyon oluşumuna da neden olabilir. Bu tarz durumlarda kürtaj işlemi, enfeksiyon tedavisinin tamamlanmasından sonra gerçekleştirilir.

Düşük Sonrası Kürtaj Riskli Mi?

Düşük sonrası jinekolojik muayenenin gerektiği gibi yapılması ve parça kalması gibi zaruri hallerde kürtaj işlemiyle rahmin temizlenmesi, ileride oluşabilecek gebelikler açısından da önemlidir. Kürtaj gerçekleşmediği takdirde infertiliteye yol açabilecek kadar ciddi enfeksiyon sorunlarıyla karşı karşıya kalınabilir. Ancak kürtaj cerrahi bir işlemdir ve her cerrahi işlemin kendi içinde değişen düzeylerde olası yan etkileri ve riskleri vardır. Bu riskleri olabildiğince minimuma indirgemek biraz da kürtaj sonrası hastanın davranışlarına bağlıdır. Daha hızlı bir iyileşme sağlanabilmesi için doktorun uyarıları ve talimatları dikkate alınmalı ve bunlara harfiyen uyulmalıdır.

Kürtajdan Sonra Parça Düşürmek Tehlikeli Mi?

Kürtaj sonrası meydana gelen ve uzun süre devam eden kanamalar başarısız kürtaj belirtileri arasında değerlendirilir ve akla ilk olarak rahimde gebelik materyalinin kalmış olma ihtimali gelir. İşlem sonrası pıhtı şeklinde oluşan kanamalar kalan dokuların vajinadan dışarı atılmasıyla ilgilidir ve normal kabul edilirler. Kanama miktarı fazlaysa ve vajinadan dökülen pıhtılar büyükse, rahimde parça kalma ihtimali düşünülebilir. Böyle bir durumda ise ikinci bir kürtaj işlemine ihtiyaç duyulur.

Kürtaj İçin Kime Gitmeli?

Kürtaj işlemi mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından, steril klinik koşullarda gerçekleştirilmelidir. Gebelik kaybı ister düşükle ister kürtajla gerçekleşmiş olsun her halükarda psikolojik açıdan stres ve üzüntü yaratan bir durumdur. Ciddi komplikasyonlarla ve de daha ağır bir psikolojik tabloyla karşı karşıya kalmamak için doktor ve klinik seçimi konusunda son derece özenli davranılmalıdır. Kadın sağlığına yönelik tüm tedavilerin başarıyla gerçekleştirildiği kliniğimizde, kürtaj prosedürünü hastalarımızın psikolojisini göz ardı etmeden gerçekleştiriyoruz. İşlem öncesi, esnası ve sonrası süreçlerle ilgili detaylı ve doğru bir şekilde bilgilendirilen hastalarımız, hem sağlıklarının hem de mahremiyetlerinin güvenle korunduğunu biliyorlar. Kürtaj sonrası hasta deneyimlerinin paylaşıldığı platformlarda yer alan yorumlar, Bursa’da neden en çok tercih edilen jinekoloji kliniği olduğumuzun somut bir örneği. Düşük belirtileri yaşıyorsanız, kürtajı gerektiren tıbbi aciliyetleriniz varsa veyahut bireysel iradenizle gebelik sürecini sonlandırmak istiyorsanız https://www.yuliyadoster.com/online-randevu/ linkini tıklayarak form doldurabilir ve online randevu oluşturabilirsiniz.

Son Yazılar

İdrar Kaçırma

Tıp literatüründe üriner inkontinans olarak...

Lazerle vajina sıkılaştırma

Lazer ile vajina daraltma yaptıranlar...

Doğum Sonrası İdrar Kaçırma

Bebeğin ve annenin sağlık güvenliği...

Görüntü bozukluğu

Bir kadın için doğum; hem...

Vajinal kuruluk

Vajina, cinsel ilişki esnasında sıvı...

Op. Dr. Yuliya Doster
×