Doğum | Op. Dr. Yuliya Doster - Kadın Hastalıkları Uzmanı

Doğum

Doğum Şekline Ne Zaman ve Neye Göre Karar Verilir?

Bebekler dünyaya iki yol ile gelebilir. Bunlardan biri vajinal yol ile doğum, diğeri ise sezaryen. İkisinin de bebek ve anne için avantaj ve dezavantajları var ve ikisinin de amacı güvenilir doğum şartları oluşturarak anne ve bebek iyiliğini en iyi şekilde sağlamaktır. Genel olarak sezaryen; vajinal doğumun güvenle tamamlanmasının mümkün olmadığı durumlar söz konusu ise veya vajinal doğum ile birlikte anne ve/ veya bebek için yaralanma veya ölüm için belirgin risk artışı varsa uygulanır.

Sezaryen önceden planlayarak veya vajinal doğum sırasında oluşan bebek veya annenin hayati tehlikesi söz konusu ise acil olarak uygulanabilir.

Planlanmış sezaryen uygulanan durumlardan bahsedersek, bunlar başlıca:

 • Bebeğin duruş bozuklukları: bebeğin bilinen duruş bozukluğu varsa, yani önde gelen kısım baş değil ve bebek popo (makat) veya yan (transvers) duruyor ise sezeryan ile doğum planlanır; çoğul gebeliklerde özellikle bebeklerin birinde veya ikisinde de duruş bozukluğu varsa yaralanma ve zor doğuma bağlı bebeklerin sakatlık riskine karşın sezaryen planlanır.
 • Plasenta, bebeğin eşi denen ve bebeğin beslenmesini sağlayan organın yerleşim bozuklukları: bunlar plasenta previa (plasentanın bebeğin çıkış yolu kapattığı, normal doğuma izin vermediği ve kanamalara yol açtığı durum), plasenta akreta denen bebeğin eşinin rahim duvarına yanlış yapışması ve ayrılma problemleri ile birlikte doğum sonrası ciddi kanamaları oluşturduğu durumlarda sezaryen yapılmalıdır.
 • Bebeğin normalden iri (4000-4500 gr üzeri olduğu düşünülen) veya diyabeti saptanan gebelerde 4000 gr üzeri olduğu düşünülen bebeklerde de yine zor doğum, doğumda bebeğin ve annenin yaralanma riskinde artış ve annede doğum sonrası yaralanmaya bağlı kan kaybında artış riskine bağlı olarak sezaryen planlanarak uygulanır.
 • Fetal anomali denen bebeğin yapı bozukluğu ve hastalıkların bazılarında da vajinal yol ile doğum bebek için daha riskli olur. Bu hastalıklar omurga kapanma bozuklukları, bebeğin teratom denilen tümörlerin varlığı, omfalosel ve gastroşizis karın kapanma defektleri, gene vajinal doğumun mümkün olmadığı bebeğin ödem veya hidrosefali denen hastalıklarında da doğumda yaralanmadan kaçınmak için sezaryen yapılır.
 • Gebelik öncesi geçirilmiş rahim ameliyatlarında ve bir önceki doğum sezaryen ile yapılmışsa da rahim duvarın kasılmaları sırasında zarar görmesi ve rüptür denen yırtılmasını önlemek için sezaryen yapılır.
 • Annede HİV, Genital Herpes enfeksiyonu varlığı veya doğum yolunu kapatan aktif genital siğil durumlarında da anneden bebeğe geçişini önlemek veya azaltmak için sezaryen önerilir.

Bahsettiğim bu riskli durumları olmayan ve 37. Haftada yapılan pelvik muayenede doğum yolunun yapısı uygun olan hastalara ise vajinal yol ile doğum önerilir.

Vajinal doğum sırasında kordon sarkması, bebeğin kalp atımının bozulması ile kendini gösteren fetal sıkıntının gelişmesi veya doğum eyleminin bebeğin doğum yolunda ilerleme bozukluğu ile birlikte yavaşlaması veya durması durumunda ve plasentanın ayrılması (plasenta dekolmanı) düşünüldüğünde de acil sezaryen uygulanır.

Sezaryen sebepleri birden çok ve oldukça çeşitli olması ile birlikte, sezaryen doğum gerektiren durumlar tüm doğumların yaklaşık %15- %20 sini oluşturur.

Genel olarak bakıldığında yapılan sezaryenlerin %22si bebekte gelişen sıkıntı, %20si doğum eyleminin ilerlememesi, %11-i bir önceki doğumun sezaryen olması nedeni ile ve %7 oranında da isteğe bağlı olarak, geri kalanlar da yukarıda bahsettiğim diğer, daha nadir görülen nedenlerden dolayı yapılır.

Sezaryen Gerektiren Bebeğin Duruş Bozuklukları Nedir? Neden Olur?

Gebelikte son haftalarında bebeğin rahim içerisinde baş aşağı dışında başka bir şekilde durmasına duruş anomalisi veya prezentasyon bozukluğu denir. Doğuma yakın dönemde gebeliklerin %5’inde, daha erken haftalarda (37. Hafta öncesi doğum yapanlarda)  %10’una yakın oranda görülür.

Doğumun değerlendirilmesi ve doğum şeklinin planlanmasında bebeğin geliş pozisyonunun belirlenmesi çok önemlidir. Doğum eylemi esnasında doğum kanalına giren fetal kısım bebeğin duruşunu belirler. Bu kısım baş, yüz, alın, kafa arkası (oksiput), yan geliş, omuz veya makat olabilir. Baş veya makat ile birlikte bir kol veya bacak doğum kanalına girerse bileşik geliş anomalisi gerçekleşir.

 • Doğumların %96’sı baş gelişidir.
 • Kafa arkası (oksiput) %11,
 • Makat geliş %3-4,
 • Yan geliş (transvers) 1/300,
 • Yüz gelişi 1/800,
 • Alın gelişi 1/1400,
 • Bileşik geliş ise 1/1500  olarak belirtilebilir.

Bebeklerin anne karnındaki doğum pozisyonlarındaki anormallikler birçok nedenlerle ilişkilendirilir:

 • Rahmin anatomik yapı bozuklukları (çift rahim, rahim içinde perde (septum)bulunması, küçük rahim), rahim içinde yer kaplayan lezyonlar (miyomlar)
 • Plasentanın duruş bozukluğu (doğum kanalı önünde yer alması, plasenta previa)
 • Bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısı azlığı veya çokluğu
 • Çoğul gebelikler
 • Anne karnında gelişme geriliği
 • Fetal yapı bozukluğu(özürlü bebekler)
 • Kısa kordon ve nörolojik problemler
 • Erken doğum eyleminde bebeğin henüz normal baş aşağı pozisyonuna dönmemiş olması

Tanı, ultrason ile ve doğum esnasında vajinal muayene ile konur ve sezaryen kararı alınır.

 • B.L. 25.05.2021
  Genel kontrol için yulia hanıma gittim hiç tahmin ettiğim gibi gergin geçmedi. Çok sıcakkanlı davranmaları sayesinde bütün gerginliğim gitti. Buradan da teşekkür etmek istedim. Gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz.
  B.L. 25.05.2021
 • C. 05.03.2021
  Sevgili doktorumuzla harika bir gebelik takibi yaşadık. Geçen 9 ay içerisinde birbirimize ulaşamadığımız tek bir an olmadı. Harika ekibi ile 24 saat irtibat halinde kalabildik. İlk gebeliğim olması sebebiyle endişeli ve paniktim.her randevumuzda , her telefon görüşmemizde bizi önce bir doktor olarak ardından da samimiyetiyle bir abla maneviyatıyla her zaman destekleyerek sakin kalmamızı sağladı. Teşekkürlerin en büyüğü sevgili doktorumuz ve harika ekibinedir. Doğumumuzu sağlıkla gerçekleştirdik ve hastanede kaldığımız sürede beslenmemden, emzirme sürecine, bebeğimizin sağlığından, lohusalık dönemine kadar her konuda bilgi vererek bizi yalnız bırakmadılar. İyi ki Yuliya Hanım ve iyi ki güler yüzlü ekibi ! Bir daha böyle bir süreç yaşayacak olsam hiç kuşkusuz güvenebileceğim tek doktor olacaktır. Şimdi lohusalık dönemindeyim ve emzirme sürecimi bile takip ediyorlar. Yeni bir anne olarak daha ne isteyebilirim ki. Herşey için tekrar teşekkürler.
  C. 05.03.2021
 • İ.H. 02.02.2021
  İlk gebeliğim olduğundan çok tedirgin ve endişeli bir doktor ve hastane seçme sürecimiz oldu. Hamileliğimin ortasında Yuliya hanımı bulduk ve her şey gebelik takiplerim ve doğumum çok çok iyi geçti. Ayrıca hemşire hanımlara da teşekkürler iletmek isterim ne zaman arasam, soru sorsam her zaman ilgilendiler ve aksatmadılar. Gebelik zamanı alabileceğiniz en iyi psikolojik destek açısından çok fazla donanımlı harika hanımlar :) Ve bence en önemlisi kadınların cinsel sorunları ile ilgili konuşmak, destek almak ve kendilerini mükemmel hissetmeleri için güzel bir yer. Mutlaka bilgi edinilmeli konularTekrardan her şey için sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz.
  İ.H. 02.02.2021
 • İ.G. 25.12.2020
  Gebelik ile alakali tanistim ben yuliya hanimla Ben çok memnun kaldım gercekten bilgilendirmesi anlatmasi beni cok ama cok memnun etti.
  İ.G. 25.12.2020
 • N.İ. 27.10.2020
  Canım doktor Gebeliğimin 9.ayına girdim, başından beri Yulıya hocam vardı. Garantici, güler yüzlü, anlayışlı, detaycı.Ne zaman arasan telefonun diğer ucunda. Aradığım herşey var yani.Hemşire arkadaslarda aynı şekilde güler yüzlü ve ilgili. İyi ki Yulıya hocamı tercih etmişiz. Güzel bir doğumla sonuçlandıracağımız konusunda çok umutluyum. Kesinlikle tavsiye ederim.
  N.İ. 27.10.2020
 • T.U. 04.09.2019
  Kendisiyle geçen her görüşme çok iyi geçiyor. Hamilelik öncesinde de tetkiklerimizi yapıp hamileliğe hazırlamıştı. Şuan gebelik takibimizi yapıyor Yuliya Hn. Çok ilgili ve güvenilir. Süre boyunca yaşanılan en ufak bir sorunu bile en ince ayrıntısına kadar inceliyor. Tecrübesi, güler yüzü, yönlendirmeleri... Çok şanslı olduğumu hissettiriyor, çok memnununuz...
  T.U. 04.09.2019
 • S.E. 01.06.2019
  Yuliya hanımı 6 kere ziyaret ettim çok memnun kaldım cansu hanım aynı şekilde benimle çok güzel ilgilendi anne olmak için gitmiştim tedaviye başladık inşaallah güzel sonuçlar alırız herşey için teşekkürler herkeze tavsiye ederim.
  S.E. 01.06.2019
 • S... 28.04.202
  Güven kokan, muhteşem bir doktor. Bilgiyle konuşması, zaman kısıtı yaşatmadan sizi can kulağıyla dinlemesi ve size gerçek anlamda bir danışmanlık vermesi çok etkileyiciydi. Sayesinde çok başarılı bir normal doğum süreci yaşadık. Tereddütsüz tavsiye ediyorum.
  S... 28.04.202
 • G.Ü. 05.01.2020
  Kendisine bir arkadas tarafından tavsiye üzerine geldim ilk doğumumu ve gebelik takibimi çok güzel bir şekilde yaptı şimdi ikinci gebelik takibimı yapıyor çok iyi alakali bir doktor iyiki var iyiki ona rastladım
  G.Ü. 05.01.2020
 • Ö.  14 Eylül 2017
  Alanında uzman, güler yüzlü, bilgilendirici ve en önemlisi güven verici! Gebeliğimi,rakiplerimi ve doğumumu sıkıntısız, güzel bir şekilde tamamladım sizin sayenizde...Etrafımdaki herkese tavsiye ediyorum.İşini ciddiyetle yapan,sakin yapısıyla huzur veren, yormayan! gerekli olan herseyi,tatmin edici bir şekilde açıklayıp , sizi geçiştirmeyen bir doktor! teşekkürler Yuliya Hanım
  Ö. 14 Eylül 2017
 • U.  22 Ocak 2018
  Bebeğimizin ilk ayından doğumuna kadar olan takibini Yuliya hanım ile yaptık. Gerçekten çok ilgili ve alakalı. Tabi doktor için ilgi alakanın yanında bilgi ve deneyim de gerekli. İşinde uzmanlığını konuşmaları ve sorularınıza verdiği cevaplar ile sonuna kadar size hissettiriyor. Allah kısmet ederse yine çocuğumuz olursa onu Yuliya hanım a teslim etmekte zerre tereddüt etmeyiz. Kesinlikle herkese tavsiye edebileceğim bir doktordur.
  U. 22 Ocak 2018
 • D.R. 1 Nisan 2018
  Doktor Yulya Hanım bilgi ve ilgisi ile her kontrolumde bana guven veriyor. Kendisini tanidigim icin cok memnunum. Çalışmalarında başarılar diliyorum.
  D.R. 1 Nisan 2018
 • ME.
  Yuliya hanımı tanıdığım için çok memnunum.Başarılı ,ilgi alakasını eksik etmeyen , güleryüzlü , en önemlisi de rahatlacı ve güven verici olması.Çok güzel bir gebelik süreci geçiyorum sayesinde doğumumuza az kaldı☺️İnşallah doğumda da birlikte olacağızKesinlikle herkese tavsiye ediyorum.
  ME.
 • I. 1 Şubat 2019
  Yuliya Hanım'dan memnun kalmıştım.Gebelik takibimi sağladı ve doğumumu da kendisi gerçekleştirdi. Kibar ve açıklayıcı biriydi. Memnundum kendisinden.Diğer hastalara da tavsiye edebilirim.Bilgili bir hekim kendisi.
  I. 1 Şubat 2019
 • E.  18 Şubat 2019
  Ben ilk gebeliğimde Yuliya Hanım'a gitmiştim. Doktortakvimi.com sitesi sayesinde buldum kendisini. Yaşayan bebeğimi kürtajla alıyorlardı,bana öldüğünü söylemişlerdi fakat Yuliya Hanım'a gittiğimde sağlıklı olduğunu söyledi. 9 .ayın sonunda bebeğimizi kucağımıza aldık.2.gebeliğimde farklı bir doktora gitmek zorunda kalmıştım ama kan tahlillerim hiç yapılmıyordu.Yuliya Hanım her ay kan tahlili yapıyordu.Ben de şüphelenip tekrar kan tahlili yaptırmak istedim ve Yuliya Hanım'a gittim. Tiroid ile iglili bazı rahatsızlıklar çıktı ama çok şükür Yuliya Hanım'ın verdiği tedavi sayesinde normale döndü. İkinci bebeğimizi de sağlıklı bir şekilde kucağımıza aldık.Çok dikkatli bir doktor, en ince ayrıntısına kadar inceliyor, çok güzel muayene ediyor.Detaylı incelip hastasının derdini dinliyor ve rahatlatıcı bir şekilde yanıt veriyor.Sizin kuruntunuz bile olsa açık açık söylüyor herşeyi. Sizin rahatlamış bir şekilde muayeneden çıkmanızı sağlıyor.Gitmek isteyen hastalara kesinlikle tavsiye ederim. Başka doktor aramalarına gerek yok.
  E. 18 Şubat 2019
 • M. 19 Şubat 2019
  Ben 8 ay önce doğum yaptım.Gebelik takibimi sağladı ve doğumumu da kendisi gerçekleştirdi.Bu süreçte beni hiç yalnız bırakmadı. Yuliya Hanım ile 1.5 yıldır birlikteyim ve hala kontrollerime devam ediyorum. Ben kendisini çok seviyorum.İlgisi ve alakası çok güzel. Her an, ne zaman arasam kendisine hep ulaştım.Rastgele tanışmıştık ama çok da memnun kaldım.Çevremdeki insanlara da hep tavsiye ediyorum kendisini.Çok iyi biri, bundan sonra kendisiyle hep devam edeceğim. Kendisine her şey için çok teşekkür ediyorum.
  M. 19 Şubat 2019
 • E.  21 Şubat 2019
  Benim ablam hamilelik sürecinde Yuliya Hanım'a gitti. Yuliya Hanım ablamın doğumunu gerçekleştirdi. Ablamla birlikte kontrole gidip gelince kendisini tanıdım.Bir rahatsızlığım olunca gittim kendisine ve ilk başta çok korkmuştum.Çocuğum olmayacağını düşünüp tedirgin oluyordum ama Yuliya Hanım o kadar güler yüzlü ve samimi ki insanı rahatlatıyor. Şu an çok rahatım, çok düşünmüyorum ve çok da güzel sonuçlar alıyoruz. Yuliya Hanım bence gidilebilecek en iyi doktor.
  E. 21 Şubat 2019
 • Ş.  25 Şubat 2019
  Yuliya Hanım'ı eşim sayesinde araştırarak bulmuştuk. Gayet ilgili bir doktordu ve anlayışıydı.Gebelik sürecimi takip ediyor kendisini ve gebelik sürecimle ilgili beni bilgilendiriyor.Ben en çok ilgili davranmasını sevdim. Kendisini çevremdeki kişilere tavsiye ediyorum.
  Ş. 25 Şubat 2019
 • S. 26 Şubat 2019

  Yuliya Hanım'dan ben çok memnun kaldım.Kendisi çok fazla üzerimize düşüyor, ilgileniyor.Her konuda fikrimizi soruyor. Herkesin gitmesini de tavsiye ederim.Kendisi gebelik takibimi sağlıyordu.Sonrasında doğumumu kendisi gerçekleştirdi ve çok memnun kaldım.

  S. 26 Şubat 2019
 • Ö.  26 Şubat 2019
  Hamileliğim boyunca devamlı ilgilendi.Gerek whatsap yoluyla her an takip etti ve doğum esnasında da da yanımda oldu,bana destek oldu. Doğum sonrası takibimi de yaptı,kendisinden memnunum. Hala da seviyorum kendisini. Yuliha Hanım'a teşekkürler.
  Ö. 26 Şubat 2019
 • D. 27 Şubat 2019
  Yuliya Hanım doğumumu gerçekleştirdi.Hamilelik sürecimi takip etti, yaklaşımını çok beğendim. Hep yakın davranmaya, bana yakın durmaya çalıştı.Memnun kaldım. Başka hastalara da tavsiye ederim.Kendisine de teşekkür ediyorum.
  D. 27 Şubat 2019