Doğum Çatlak ve İzleri Tedavisi | Op. Dr. Yuliya Doster - Kadın Hastalıkları Uzmanı

Doğum Çatlak ve İzleri Tedavisi

Gebelik çatlakları nedir?

Gebelik çatlakları veya stria gravidarum bağ dokusundaki yapısal değişiklikler sonucunda oluşan deriden hafif çökük kırmızı-mor bantlardır. Çatlaklar çoğu zaman karın, göğüsler, kalça ve baldırlarda çizgiler olarak görülür ve doğum sonrası derinliği azalarak beyaz-gümüş rengini alır.

Çatlaklar ne zaman görülür?

Gebelik çatlakların oluşumu genelde bebeğin hızlı büyümeye başladığı ve gebenin de daha belirgin kilo aldığı gebeliğin 6.-7. Ayında başlar. Başlangıcı en sık 32. Haftaya rastlasa da, daha nadir olarak daha erken haftalarda ve hatta ilk üç ayında da görülebilir. Her 10 kadından yaklaşık 7’si bu problem ile karşılaşır.

Çatlaklar ilk gebelikte veya daha sonra takip eden gebeliklerde de ortaya çıkabilir. İlk gebelikte oluşanlar veya daha sonraki gebeliklerde oluşanlar arasında derinlik veya sayı farkı bulunmaz, aynı şiddette ortaya çıkabilirler.

Çatlakların oluşumunu neden olur?

Çatlakların birkaç oluşum nedeni bilinmekte, ancak en önemli neden ailesel aktarılan deri yapısı özelliğidir.

-Ailesel genetik faktörler (deri ve bağ dokusu yapısı)

-Gebelik hormonlarının etkisi

-Gebelikte aldığı toplam kilo

-Beslenmenin kalitesi

-Koruyucu yağ ve krem kullanıp kullanmama

Çatlaklar tamamen önlenebilir mi? Önlenmesi için neler yapılmalı?

Gebelikte bol su içmek, proteinden zengin diyet uygulamak, vitamin kaynağı sebze ve meyve bol tüketmek ve günlük olarak nemlendirici kremler ile özel çatlak önleyici yağlı losyon ile masaj uygulamak deri elastikiyetini arttırır ve çatlak oluşumunu en aza indirerek aynı zamanda çatlakların derinliği ve genişliği azaltır. Bitkisel yağlardan tatlı badem yağı ve kakao yağı karışımı ile masaj oldukça yararlı olur.

Çatlakların oluşumunda en büyük rolü genetik faktörler ile belirlenen deri yapısı rol oynadığından oluşumu tamamen önlenemez, ancak sayısı ve derecesi azaltılabilir.

Oluşan çatlakların tedavisi mümkün mü?

Lazer uygulamaları ile tedavisi %60-70 oranında mümkün olur. Lazer ile çatlak bölgesinde deri altı yırtılan elastik liflerde ve onları çevreleyen bağ dokusunda ısı etkisi ile yeniden yapılanma arttırılarak çatlağın derinliği azaltılır ve rengi soluklaştırılır. Lazer tedavisi sonrası çatlaklar diğer deri bölgeleri ile hemen hemen aynı seviyeye ve renge dönerek görünümleri iyileştirilebilir.